ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ БАТЬКІВ

Турбота про підростаюче покоління хвилює кожного. Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини.

На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання та розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці згідно із законом України від 26 квітня 2001 р. «Про охорону дитинства» (ст. 12).

Законодавство України, а саме СК в ст. 150, визначає, що батьки зобов’язані виховувати дитину у дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, зобов’язані поважати дитину, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування про неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, фізичні покарання, а також застосування інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Витяг з Малої Конституції школи:

Батьки та особи, які їх замінюють, мають право:

·         обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування в закладі освіти;

·         звертатись до органів державного управління і громадського самоврядування з питань навчання, виховання дітей;

·         брати участь в покращенні організації навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази закладу освіти;

·         вимагати від дирекції школи створення умов для забезпечення повноцінного навчального процесу;

·         захищати в органах громадського самоврядування закладу освіти та у відповідних державних, судових органах законні інтереси своїх дітей.

Батьки та особи, які їх замінюють, зобов'язані:

·         постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

·         поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до Вітчизни, державної і рідної мов; культури, сім'ї, повагу до національних, історичних, культурних цінностей інших народів;

·         сприяти здобуттю дітьми освіти у закладі освіти або забезпечувати повноцінну домашню освіту в обсязі державних вимог;

·         контролювати зовнішній вигляд учнів перед виходом до школи;

·         відвідувати класні та загальношкільні батьківські збори, брати участь у різних шкільних заходах, допомагати школі;

·         забезпечувати щоденне відвідування дітьми школи.

·         виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.

Школа подає батькам і особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків. Батьки (особи, які їх замінюють) несуть однакову відповідальність за виховання, навчання і розвиток дітей.

У разі невиконання батьками своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством України, заклад освіти може виступати позивачем до суду з питань позбавлення їх батьківських прав.

Батьки несуть відповідальність за:

·         антипедагогічні дії щодо дітей;

·         небажання створити дитині належні умови для становлення гармонійно розвиненої особистості;

·         зневажливе та неетичне ставлення до особистості вчителя чи педагогічного колективу;

·         ігнорування рішень шкільної та педагогічної рад, батьківського комітету класу, пов'язаних з вирішенням питань навчання та виховання.

 

Порядок переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу
Наказ МОН України від 14.07.2015 року №762

 

Порядок розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення
Наказ МСП, МВС, МОН, МОЗ України від 19.08.2014 року №564/836/945/577

Що необхідно придбати першачку до школи:

·         Спортивна форма, спортивне взуття

·         Портфель або ранець

·         Пенал: ручка (не гелева), олівець простий, ластик, лінійка, кольорові олівці (12 кольорів), точилка закрита

·         Папка для зошитів

·         Зошити у косу лінію (12 листів)

·         Зошити у клітинку (12 листів)

·         Обкладинки для зошитів

·         Обкладинки для підручників

·         Підставка для книжок

·         Літери та цифри пластмасові

·         Альбом для малювання

·         Фломастери

·         Фарби акварельні

·         Гуаш

·         Пензлики для малювання

·         Папка для уроків трудового навчання

·         Кольоровий папір і білий картон

·         Ножиці з тупими кінчиками

·         Клей, пензлики для клею

·         Пластилін

·         Конструктор

 

·         Рушник для рук

Що треба зробити щоб діти поводилися добре?

1. Ваша поведінка є прикладом для дитини.

2. Навчіться змінювати ситуацію, а не дитину.
Тримайте цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, щоб потім не карати дітей за їхню природну цікавість.

3. Висловлюйте свої бажання позитивно.
Кажіть дітям, чого ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте. Та якщо ви чогось категорично не бажаєте, формулюйте своє небажання чітко.

4. Висувайте реальні вимоги.
Завжди запитуйте себе, чи відповідають ваші вимоги віку дитини, ситуації, у якій вона опинилася. Якщо ви в принципі розумієте, що виконання ваших вимог є гарним, та нереальним варіантом — думайте про компроміс. У чому ви можете поступитися так, щоб можна було б бути впевненим, що дитина виконає те, що ви хочете?
Пояснюйте причину, яка впливає на ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими — використовуйте тактику переключення уваги.

5. Обирайте виховання без побиття та крику.
На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться: щоразу ви змушені бити все з більшою силою, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру.
Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших. Пам’ятайте: людина може чомусь навчитися тільки коли спокійна, задоволена чи радіє чомусь. Це стосується і дорослих також.
Коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може достатньо глибоко усвідомити, за що і чому її покарано.

6. Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір.
Не сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти. Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що ви її постійно пригнічуєте.

7. Прислуховуйтеся до того, що говорить ваша дитина.
Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.

Пам’ятайте: Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини та взаєморозуміння.